Przed wybuchem II Wojny Światowej w Polsce prowadzono dynamiczne prace nad nowym uzbrojeniem strzeleckim, które miało zrewolucjonizować obraz prowadzonych walk. Jednym z ówczesnych projektów był legendarny karabin samopowtarzalny Józefa Maroszka – wz. 38M. Testy broni zostały jednak przerwane przez gwałtowny wybuch wojny, a o broni zaginął słuch na wiele lat. Jaka jest historia innowacyjnej polskiej konstrukcji karabinu wz. 38M? Czy oryginalna broń przetrwała do dziś? Odpowiadamy.
Celebrowany w tym miesiącu dzień 11 listopada wpisał się w naszą historię jako Święto Niepodległości, kiedy to świętujemy odzyskanie wolności przez Polskę po 123 latach pod zaborami. Termin ten istotny jest jednak również dla wielu innych państw, ponieważ jest to dzień, w którym zakończyła się I Wojna Światowa.
1 sierpnia 1991 roku nastąpiła jedna z ważniejszych - choć mało znanych - przemian strukturalnych w Polskich służbach mundurowych. Tego dnia powołany został Morski Oddział Straży Granicznej, który przejął obowiązki Morskiej Brygady Okrętów Pogranicza oraz rozformowanych nadmorskich oddziałów Straży Granicznej (Kaszubskiego, Bałtyckiego oraz Pomorskiego).
Mimo to, w przeciwieństwie do służb takich jak SB, ZOMO czy ORMO, sama Milicja nie była wbrew pozorom odbierana bardzo negatywnie. Większość funkcjonariuszy pełniła normalną rolę porządkową, kontrolowała jeżdżące po drogach samochody i prowadziła dochodzenia kryminalne. Po 1989 roku, wraz ze zmianą ustroju pojawiła się jednak potrzeba odejścia do „starego systemu” i zmodernizowano służby porządkowe.
Małe, niepozorne urządzenia przypięte do mundurów policyjnych – tzw. kamery BodyCam, powoli stają się elementem standardowego wyposażenia każdego funkcjonariusza. Rejestracja materiału dowodowego w niektórych sytuacjach krytycznych, to znaczne ułatwienie dla późniejszego prowadzenia sprawy i środek zapobiegawczy przed wszelkimi niesłusznymi oskarżeniami. Co warto wiedzieć o policyjnych rejestratorach video?
W 1973 roku na wyposażenie US Army wszedł nowy system oporządzenia. Rozwijana od lat '50 koncepcja linii wyposażenia zakładała, że możemy rozróżnić oporządzenie niezbędne doprzetrwania i walki. Po doświadczeniach Wojny Wietnamskiej oraz modernizacji systemu LCE (ang. Load Carrying Equipment) zaowocowała ona powstaniem oporządzenia, które do dnia dzisiejszego sprawdza się na polu walki.
„Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej służą ochronie niepodległości państwa i niepodzielności jego terytorium oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i nienaruszalności jego granic. Siły Zbrojne zachowują neutralność w sprawach politycznych oraz podlegają cywilnej i demokratycznej kontroli.” - Konstytucja RP Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej od lat pełnią rolę zabezpieczenia interesów kraju i prowadzenia w jego imieniu działań zbrojnych. Ich historia sięga czasów I wojny światowej, kiedy to Polacy pod dowództwem zaborców zaczęli kształtować pierwsze legiony, które następnie na przestrzeni lat przekształcały się w regularne jednostki wojskowe.
IIFS (ang. Individual Integrated Fighting System) to wprowadzony w 1988 roku kompletny system
wyposażenia dla Armii Stanów Zjednoczonych. Miał on zastąpić będący w służbie od 15 lat ALICE
(ang. All-Purpose Lightweight Individual Carrying Equipment) oraz pamiętające wojnę w Korei
elementy wyposażenia LCE i MLCE.
wyposażenia dla Armii Stanów Zjednoczonych. Miał on zastąpić będący w służbie od 15 lat ALICE
(ang. All-Purpose Lightweight Individual Carrying Equipment) oraz pamiętające wojnę w Korei
elementy wyposażenia LCE i MLCE.
Przygotowujesz się do kolejnego letniego poligonu? A może po raz pierwszy w życiu będziesz brał w nim udział, ponieważ właśnie szkolisz się na żołnierza terytorialnej służby wojskowej?
W poprzednim roku szkolnym po raz pierwszy zorganizowaliśmy dla naszych partnerskich szkół akcję, dzięki której wybrani uczniowie klas mundurowych zostali nagrodzeni tytułem Lidera Wiedzy i Wartości oraz nagrodą rzeczową.