Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

All-purpose Lightweight Individual Carrying Equipment

2019-09-03
All-purpose Lightweight Individual Carrying Equipment     Mowa tu o systemie ALICE czyli All-purposeLightweight Individual Carrying Equipment.W przeciwieństwie do skupionego na planach wojny atomowej Układowi Warszawskiemu, Zachód pracował nad poprawą ergonomii i efektywności wyposażenia pojedynczych żołnierzy. Logika stojąca za takim podejściem była (i jest nadal) następująca: żołnierz powinien móc dostosować swoje oporządzenie do potrzeb misji, jaką przyjdzie mu realizować. Powinien móc zabrać odpowiednią ilość amunicji, sprzętu specjalistycznego, wody i racji żywieniowych przy jednoczesnym zminimalizowaniu obciążenia. Oporządzenie US Army miało cechować się elastycznością i wygodą użytkowania, inaczej niż w przypadku standaryzowanych w całym LWP pasoszelek z przytroczonym zestawem przeciwchemicznym i łopatką piechoty,.Przygotowanie nowego oporządzenia trwało od roku 1965 i opierało się na dwóch pracach wydanych przez US Army Combat Developments Agency: A Study To Reduce The Load Of The Infantry Combat Soldier oraz A Study To Conserve Energy Of The Combat Infantryman.
     Bazą dla nowego systemu został używany dotychczas LCE i jego zmodernizowana wersja MLCE. System ten wprowadzał dużo zmian materiałowych, np. ciężką i niezbyt wytrzymałą bawełnę zastąpiono nylonem. W ramach modernizacji w 1977 roku wiele metalowych elementów (np. klamrę pasa) zastąpiono plastikowymi.
Oporządzenie składało się z dwóch komponentów. Pierwszy z nich (bojowy) posiadał dostępny w kilku rozmiarach, regulowany szeroki pas nośny, szelki w kształcie litery Y, plastikowy pokrowiec na składaną łopatkę, zestaw pierwszej pomocy, ładownicę (prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny element tego wyposażenia) mieszczącą trzy magazynki do karabinu M16 i dwa granaty ręczne oraz pokrowiec na manierkę. Poza tymi „standardowymi” elementami istnieją też ładownice pistoletowe, ładownice na skrzynki do karabinów maszynowych, pokrowce na granaty, kompasy etc. 
     Drugim komponentem jest ten związany z przetrwaniem, w którego skład wchodząplecaki w dwóch rozmiarach (średni i duży) wraz z arktycznym i pustynnym pokrowcem, dwoma rodzajami szelek (z możliwością szybkiego wypięcia i zwykłymi) oraz metalową półką pozwalającą dostosować go do przenoszenia radiostacji, a także dodatkowe elementy takie jak chlebak, pokrowce czy przypinane kieszenie.Jednym z istotnych elementów All-purpose Lightweight Individual Carrying Equipment byłoopracowanie nowego sposobu mocowania wyposażenia. W przypadku LCE i MLCE używano haczyków, które można było wpiąć w dziurki umieszczone w specjalnych miejscach na pasoszelkach i plecaku. Jest to powód, dla którego w pasie ALICE znajdują się dziurki – dzięki nim jest on kompatybilny ze starszymi rozwiązaniami. Nowy system zastosował specjalne płaskie zapięcia, dzięki którym ładownice i kieszenie można stabilnie umieścić w dowolnym miejscu.ALICE został zastąpiony przez MOLLE czyli system taśm 25mm. Obecnie stosują go jedyniejednostki szkoleniowe, a w niektórych miejscach można go spotkać w Marynarce i Lotnictwie.Korpus Piechoty Morskiej, w niektórych przypadkach, wciąż wydaje radiooperatorom plecaki tego typu, a jednostki specjalne armii i marynarki włączają elementy ALICE zarówno do szkolenia jak i niekiedy zasadniczego wyposażenia swoich operatorów. Elementy tego wyposażenia wciąż można znaleźć wszędzie tam, gdzie liczy się lekkie, wytrzymałe i niezawodne oporządzenie.
pixelpixel