Tytuły wojskowe - jakie są i czym się wyróżniają?
Jakie są tytuły wojskowe?
Tytuły wojskowe występują w każdej z jednostek Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, czyli w Wojskach Lądowych, Siłach Powietrznych, Wojskach Specjalnych i Marynarce Wojennej. Żołnierze noszą je na mundurze, a dokładniej mówiąc, na piersi, na naramiennikach, na nakryciu głowy, na lewej piersi kurtki mundurowej lub na rękawach mundurów. Dokładne umiejscowienie oznak stopni zależy od przynależności do konkretnej jednostki wojskowej. Obecnie Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej dzielą się na trzy główne korpusy: szeregowych zawodowych, podoficerów zawodowych i oficerów zawodowych. Dodatkowo korpus podoficerów zawodowych składa się z podoficerów młodszych i podoficerów starszych, a korpus oficerów zawodowych z oficerów młodszych, oficerów starszych i generałów. Oczywiście, w ramach awansu, żołnierze mogą zdobyć wyższy rodzaj tytułu wojskowego. Warto także pamiętać, że w niektórych przypadkach mogą zostać pozbawieni dotychczasowej rangi, np. w wyniku zastosowania przez sąd wojskowy degradacji jako środka karnego.
Rodzaje tytułów wojskowych i ich hierarchia
Korpus szeregowych składa się z szeregowych, starszych szeregowych starszych szeregowych specjalistów. Są to żołnierze z najniższymi rangami wojskowymi, ponieważ stopień szeregowego przyznaje się ochotnikom, osobom powołanym do czynnej służby po raz pierwszy, a także tym przeniesionym do rezerwy bez odbycia służby wojskowej.
Korpus podoficerów dzieli się obecnie na podoficerów młodszych i starszych. Grupa podoficerów młodszych uwzględnia takie stopnie jak kapral, starszy kapral, plutonowy, sierżant, starszy sierżant i młodszy chorąży. Z kolei do podoficerów starszych zaliczamy chorążego, starszego chorążego oraz starszego chorążego sztabowego.
Korpus oficerów składa się z oficerów młodszych, starszych i generałów. Wśród oficerów młodszych możemy wyróżnić podporucznika, porucznika i kapitana, a wśród oficerów starszych majora, podpułkownika oraz pułkownika. Najwyższymi tytułami wojskowymi dysponuje korpus generałów. Zaliczają się do niego generałowie brygady, generałowie dywizji, generałowie broni oraz generałowie. Oprócz wspomnianych korpusów w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej istnieje także stopień Marszałka Polski, jednak od czasów PRL-u stanowisko to nie jest obsadzone.
Warto pamiętać, że powyższe rodzaje tytułów wojskowych odnoszą się do Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych. W Marynarce Wojennej zastosowano inne stopnie, które różnią się nie tylko nazwami, ale także wyglądem. W korpusie szeregowych znajdują się marynarze, starsi marynarze i starsi marynarze specjaliści. Marynarz to odpowiednik szeregowego w siłach lądowych i powietrznych.
Korpus podoficerów składa się z młodszych i starszych podoficerów. Do pierwszej grupy należy mat, starszy mat, bosmanmat, bosman, starszy bosman i młodszy chorąży marynarki. Z kolei podoficerzy starsi to chorąży marynarki, starszy chorąży marynarki i starszy chorąży sztabowy marynarki.
Korpus oficerów składa się z najwyżej odznaczonych członków Marynarki Wojennej, czyli oficerów młodszych, oficerów starszych i admirałów. Do oficerów młodszych należy podporucznik marynarki, porucznik marynarki i kapitan marynarki, natomiast do oficerów starszych zalicza się komandora podporucznika, komandora porucznika oraz komandora. Najwyższe odznaczenia wojskowe w Marynarce Wojennej należą do grupy admirałów, w skład której wchodzi kontradmirał, wiceadmirał, admirał floty oraz admirał.
Sprawdź dostępne w naszym sklepie emblematy wojskowe.