Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie wyposażenie musi posiadać ratownik medyczny podczas interwencji?

2023-05-30
Jakie wyposażenie musi posiadać ratownik medyczny podczas interwencji?

 

Wyposażenie ratowników medycznych a interwencja medyczna

Pierwszym i najważniejszym elementem wyposażenia ratownika medycznego jest apteczka pierwszej pomocy. Powinna zawierać podstawowe materiały opatrunkowe, takie jak bandaże, plastry, gaziki, chusty, opaski uciskowe, strzykawki, stazy automatyczne, wenflony, rękawiczki i inne elementy potrzebne do zaopatrywania ran. Dodatkowo, powinny znajdować się w niej środki dezynfekujące, takie jak płyny antyseptyczne i alkohol izopropylowy, a także podstawowe leki. Należy podkreślić, że zawartość apteczki powinna być stale uzupełniana i sprawdzana pod kątem terminu ważności.

Ratownicy medyczni muszą również posiadać odpowiedni sprzęt do monitorowania parametrów życiowych pacjenta. Służy temu m.in. elektrokardiograf (EKG), który jest niezwykle ważnym narzędziem i pomaga szybko i nieinwazyjnie wykonać diagnostykę pracy serca i wykryć ewentualne zaburzenia. W wyposażeniu ratownika powinien znaleźć się także aparat do pomiaru ciśnienia krwi, pulsoksymetr do pomiaru saturacji krwi tlenem oraz termometr kliniczny. Wśród popularnych akcesoriów ratowników medycznych trzeba wymienić również automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED), czyli urządzenie, które stosuje się w przypadku nagłego zatrzymania krążenia u poszkodowanej osoby. Ratownicy medyczni wykorzystują AED w celu natychmiastowego podjęcia pozaszpitalnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, co zwiększa szanse na przeżycie pacjenta. Zabieg polega na zaaplikowaniu impulsu elektrycznego i powinien doprowadzić do zresetowania układu bodźco-przewodzącego serca i przywrócenia jego prawidłowej pracy. Kolejnym elementem wyposażenia ratownika jest zestaw z narzędziami do intubacji dotchawiczej. W przypadku pacjentów, którzy mają trudności z oddychaniem, zabieg ten jest często konieczny. Zestaw powinien zawierać rurki intubacyjne o różnych rozmiarach, laryngoskop z ostrzami w różnych rozmiarach, szczypce Magilla, rozwieracz jamy ustnej, mankiety itd.

W każdej karetce powinny znaleźć się również także urządzenia jak respirator, pulsoksymetry, aparaty do pomiaru ciśnienia, pompy infuzyjne, a także zestawy kołnierzy i szyn unieruchamiających uszkodzone kończyny. Niezbędne będą również inne narzędzia medyczne, w tym stetoskop, laryngoskop, glukometr, torby, miski nerkowate, latarki diagnostyczne, nożyczki, aparaty do przetaczania płynów, narzędzia do konikotomii, cewniki czy zestawy do drenażu. Ratownicy z pewnością będą również korzystać ze strzykawek, igieł, kaniul i specjalnych pojemników na zużyte materiały medyczne.

Jakie inne akcesoria mają ratownicy w karetce? Podstawowe wyposażenie pojazdu medycznego, niezależnie od jego typu, obejmuje różnorodne elementy, które są niezbędne do skutecznego udzielania pomocy medycznej w trakcie interwencji. Głównymi elementami są nosze z pasami mocującymi, stojaki do kroplówek oraz system do przewożenia pacjentów. W niektórych przypadkach dodatkowo stosuje się nosze podbierakowe. W skład wyposażenia karetki wlicza się również deskę ortopedyczną, krzesełko kardiologiczne, kamizelkę Kendricka oraz materac próżniowy.

Wyposażenie ratowników medycznych - interwencja poza karetką

Jeśli pomoc trzeba udzielić z dala od karetki, wśród akcesoriów ratowników medycznych powinna znaleźć się również modułowa kamizelka taktyczna, która posiada kilka dużych kieszeni służących do przenoszenia wyposażenia medycznego. Dzięki temu pracownik służby zdrowia może zabrać ze sobą najważniejsze przyrządy i jednocześnie mieć wolne ręce, aby udzielić pomocy poszkodowanemu na miejscu zdarzenia. 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixelpixel