Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Baretki policyjne - jakie są rodzaje i typy?

2023-06-20
Baretki policyjne - jakie są rodzaje i typy?

Baretki stanowią nieodłączny element wyposażenia służbowego funkcjonariuszy Policji i są przez nich często noszone przy codziennym umundurowaniu. Jaką pełnią funkcję, gdzie się je umieszcza i jakie rodzaje baretek policyjnych należą do najpopularniejszych modeli? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Baretki policyjne - umiejscowienie

Baretki to elementy dekoracyjne powszechnie stosowane przez osoby zatrudnione w polskich służbach mundurowych, w tym Wojsku Polskim czy Policji. Ich głównym zadaniem jest reprezentowanie różnych odznaczeń, orderów i medali, jakie funkcjonariusz danej jednostki zdobył podczas swojej kariery. Odznaczeni policjanci nie muszą nosić więc ze sobą oryginalnych, często ciężkich medali, a dzięki użyciu baretek jasno informują otoczenie o swoim statusie. Baretki składają się z wąskich pasków o wysokości 8 mm wykonanych w tej samej kolorystyce, jak odznaczenia, które symbolizują. Są umieszczane na czarnej podkładce z czarnego sukna, która wystaje o 2 mm poza baretkę. Policjanci, podobnie jak inni funkcjonariusze służb mundurowych, noszą te elementy stroju razem ze swoim umundurowaniem służbowym, na lewej stronie piersi.

Najpopularniejsze rodzaje baretek policyjnych

Baretki policyjne można podzielić na kilka typów. Jedne z nich to modele honorowe, które są przyznawane za zasługi i osiągnięcia. Do popularnych przykładów zalicza się m.in. Srebrna Odznaka Zasłużony Policjant, Złoty Medal za Zasługi dla Policji, Złoty Krzyż Zasługi, srebrna odznaka za zasługi w zwalczaniu powodzi, Krzyż Zasługi za Dzielność czy Medal "Gloria Intrepidis et animi Promptis - Chwała ofiarnym i nieustraszonym". Często można spotkać się również z typem baretek policyjnych przygotowywanych z myślą o upamiętnieniu konkretnego wydarzenia lub wyczynu. Mowa tu choćby o Medalu 30-lecia NSZZ Policjantów, a także Krzyżu niepodległości NSZZ policjantów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Policjanci mogą zostać również odznaczeni za staż swojej pracy Medalem za Długoletnią Służbę. 

Typy baretek policyjnych i kolejność ich noszenia

Wspominaliśmy już, że baretki nosi się na lewej piersi munduru służbowego. Warto jednak pamiętać, że kolejność ich zakładania jest zależna od rodzajów baretek policyjnych, jakie opisywaliśmy wyżej w tekście. Pierwszeństwo mają odznaczenia ze starszeństwem, natomiast te nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nosi się w kolejności określonej w przepisach ustanawiających dany order. Baretki umieszcza się nad lewą górną kieszenią kurtki gabardynowej wyjściowej, od prawej do lewej strony w poziomej linii. W jednym rzędzie mogą znaleźć się maksymalnie trzy baretki, usytuowane obok siebie, bez żadnych przerw. Baretki w dolnym rzędzie muszą zostać zamocowane bezpośrednio nad klapą górnej kieszeni kurtki wyjściowej. Jeśli policjant nosi jedną baretkę, powinna zostać umieszczona symetrycznie nad środkiem kieszeni. W przypadku dwóch lub trzech elementów mocuje się je w jednym rzędzie nad środkiem kieszeni. Z kolei więcej niż trzy baretki, nosi się w co najmniej dwóch rzędach bezpośrednio jeden pod drugim. W każdym z nich powinny znaleźć się po trzy baretki.

Baretki należy nosić do wysokości kołnierza z wyłogiem. Jeśli policjant posiada ich więcej niż sześć rzędów, w dwóch dolnych liniach można umieścić po co najmniej cztery baretki, aż zapełni się cała przestrzeń nad klapą lewej górnej kieszeni a wyłogiem. Natomiast jeżeli jeden rząd składa się z minimum sześciu baretek, każdy następny rząd powinien zostać wysunięty o 1-1,5 mm w stosunku do poprzedniego.

Pamiętaj, że istnieją również baretki strażackie, baretki Straży Granicznej, baretki wojskowe i wiele innych!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixelpixel