Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Baretki Państwowej Straży Pożarnej - jakie są rodzaje i typy?

2023-07-03
Baretki Państwowej Straży Pożarnej - jakie są rodzaje i typy?

Miłośnicy służb mundurowych z pewnością wiedzą, czym są baretki. To fragmenty materiału, umieszczane nad kieszenią munduru, które pełnią funkcję swoistych symboli - znawca historii danej formacji może wręcz ułożyć z nich życiorys danego funkcjonariusza i dowiedzieć się, czym wyróżnił się w trakcie pracy. Nie inaczej jest z członkami Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy też mogą pochwalić się swoimi baretkami. Czym się charakteryzują? Sprawdziliśmy to za Was - oto najważniejsze informacje o typach baretek PSP.

Jakie są rodzaje baretek PSP?

W przypadku baretek Państwowej Straży Pożarnej - typy warto rozgraniczyć w zależności od rodzaju medalu, jaki symbolizują. Są trzy główne rodzaje baretek, spośród których każdy wyróżnia się wizualnie ze względu na swoją charakterystykę. Pamiętajmy, że nie są to zwykłe dekoracje - każda z nich oznacza trud przebyty przez danego członka Państwowej Straży Pożarnej i zdobyte osiągnięcia, które pokazują jego oddanie służbie.

Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, Za Zasługi dla Pożarnictwa

To jedne z najważniejszych odznaczeń w przypadku funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. W zależności od stopnia medalu (złoty, srebrny lub brązowy) zobaczymy trzy różne rodzaje oznaczeń na baretce symbolizującej to wyróżnienie. Jak odróżnić baretki oznaczające kolejne stopnie? Znajduje się na nich galonik w odpowiednim kolorze. Podobnie oznaczenia baretek wyglądają w przypadku Krzyża Zasługi.

Baretki z odznaczeniami liczbowymi - medale okolicznościowe i rocznicowe

Co to za rodzaje baretek PSP? Symbolizują one z reguły czas wykonywania służby lub ważne rocznice (przykładem mogą być Medale za Długoletnią Służbę). Wyróżnikiem tego rodzaju baretek dla pożarników są haftowane liczby rzymskie, oznaczane odpowiednim kolorem. Dla przykładu: 10 lat służby oznaczone jest brązowym "X", dla strażaków po 20 latach służby przysługuje srebrne "XX", zaś po 30 - złote "XXX".

Inne baretki Państwowej Straży Pożarnej

Oprócz istotnych odznaczeń opisanych powyżej, baretki mogą także symbolizować inne osiągnięcia. Dla przykładu mogą to być odznaki przyznawane przez Polski Czerwony Krzyż związane z krwiodawstwem. To między innymi odznaczenia: Zasłużony dla Zdroiwa Narodu czy Zasłużony Dawca Krwi.

Jak nosić różne typy baretek PSP?

Niezależnie od konkretnych, wymienionych wyżej rodzajów baretek PSP, istnieją konkretne wytyczne co do ich umiejscowienia na mundurze. Przede wszystkim - muszą one być umieszczone po lewej stronie piersi (nad klapą kurtki), poziomo od prawej do lewej strony. Teraz wszystko zależy od tego, ile posiadamy baretek.

1 baretka

W takim wypadku baretkę należy umieścić centralnie - nad klapą kurtki, równolegle do guzika.

2 do 3 baretki

W tym wypadku wszelkie typy baretek PSP przyszywamy w linii poziomej obok siebie - nie może być między nimi żadnych przerw.

4+ baretki

Tu zachowujemy powyższe wytyczne, jednak baretki układamy w rzędach po 3 - w sytuacji, gdy w ostatnim rzędzie pozostały nam do przyszycia jedynie 1 lub 2 baretki, umieszczamy je tak, aby symetrycznie pasowały do środka górnego rzędu.

Odpowiednio ułożone baretki tym dobitniej pokazują oddanie pożarnika służbie i niesieniu pomocy innym. Pamiętajmy, że symbolizują spore osiągnięcia, którymi mogą poszczycić się strażacy, którzy przysłużyli się Państwowej Straży Pożarnej. Być może teraz, gdy już wiesz, jakie baretki Państwowej Straży Pożarnej odpowiadają typom danych odznaczeń - dowiesz się jeszcze więcej o pracy pożarników i o tym, czego mogą doświadczyć w trakcie swojej służby.

pixelpixel