Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Policyjne imienniki - jak to w końcu z nimi jest?

2021-06-16
Policyjne imienniki - jak to w końcu z nimi jest?

Umundurowany policjant na służbie powinien przestrzegać zasad związanych z noszeniem przepisowego munduru, dystynkcji, znaków identyfikacyjnych, a także orderów, odznaczeń, medali i odznak. Przepisy w tym zakresie zostały określone w stosownym rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Imiennik, zwany też znakiem identyfikacji imiennej policjanta to część munduru, która bywa kontrowersyjna. Czy policjant na służbie powinien nosić imiennik?

Znak identyfikacji imiennej – uregulowania prawne

Zasady noszenia munduru i odznaczeń uregulowane są na drodze rozporządzenia, dzięki czemu obowiązują każdego policjanta według opisanych w nim wymogów. Nie inaczej jest w przypadku imienników. Zasady noszenia znaków identyfikacji imiennej reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów (Dz.U. 2009 nr 90 poz. 738) oraz Zarządzenie nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie regulaminu musztry w Policji.

Rodzaje imienników

W zależności od rodzaju noszonego przez policjanta munduru, można wyróżnić dwa rodzaje znaków identyfikacji imiennej:

  1. Metalowa tabliczka w kolorze granatowym ze srebrną obwódką o wymiarach 13 x 80 mm z zapięciem umożliwiającym przyleganie identyfikatora do tkaniny wierzchniej. Tabliczka metalowa wykonana jest czcionką Arial 20 pkt – krój jednoelementowy, półgruby.
  2. Naszywka w kolorze granatowym wykonana z taśmy sczepnej w formie prostokąta o wymiarach 130 x 25 mm, mocowanej do tkaniny wierzchniej za pomocą rzepa. Litery w kolorze srebrnym są wykonane metodą haftu komputerowego.

Pierwszy imiennik nosi się na:

  • Koszuli służbowej,
  • Koszuli służbowej letniej,
  • Koszulce polo z krótkim rękawem.

Dodatkowo taki znak identyfikacyjny został dopuszczony do noszenia na ubiorze galowym, wyjściowym lub ćwiczebnym, z wyjątkiem okoliczności występowania w szyku zwartym. Oznaczenie to nosi się po prawej stronie klatki piersiowej, a jeśli wybrany element ubioru posiada górne kieszenie, to bezpośrednio nad prawą kieszenią. Dodatkowo policjantka powinna nosić imiennik w formie granatowej metalowej tabliczki na kurtce wyjściowej, na wysokości odpowiadającej położeniu kieszeni w kurtce wyjściowej policjanta.

Z kolei imiennik w formie naszywki noszony jest na:

  • Kurtce służbowej letniej,
  • Kurtce służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru,
  • Swetrze,
  • Ocieplaczu z polaru.

Taki znak identyfikacji imiennej nosi się również po prawej stronie klatki piersiowej, a na ubiorze wyposażonym w górne kieszenie – tuż nad prawą kieszenią.

Ważne, żeby pamiętać, że policjant nie może dowolnie modyfikować posiadanych imienników, np. poprzez dodanie flagi Polski lub znaku rodzaju pełnionej służby.

Co, kiedy policjant nie ma imiennika?

Zgodnie z wymogami określonymi we wspomnianym we wpisie rozporządzeniu, policjant na służbie ma obowiązek noszenia imiennika. W przypadku, kiedy wygląd umundurowania policjanta nie spełnia według przełożonego wymogów określonych w regulaminie, może on ponieść konsekwencje. Przełożony początkowo wydaje policjantowi polecenie natychmiastowego dostosowania wyglądu do obowiązujących wymogów. Ma także prawo nie dopuścić go do służby lub odsunąć od jej pełnienia. Odmowa wykonania polecenia ze strony policjanta traktowana jest jako przewinienie dyscyplinarne i stanowi podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w myśl przepisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej policjantów.

Foto: https://www.gov.pl/web/mswia/policja
pixelpixel