Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy w 2020 zmienią się mundury policyjne?

2020-06-26
Czy w 2020 zmienią się mundury policyjne?Mundur przeznaczony dla funkcjonariuszy Policji stanowi w myśl obowiązujących zasad nośnik kompetencji oraz odzież ochronną dla policjantów. Uniform przeznaczony dla funkcjonariuszy Policji ma długą i burzliwą historię, a po zakończeniu II wojny światowej był wielokrotnie zmieniany i projektowany na nowo. Obecne zmiany wprowadzane są stopniowo od 2018 roku, a zakończenie wymiany umundurowania Policji planowane jest na 2021. Co zmienia się w umundurowaniu Policji oraz jak będzie wyglądał strój służbowy?

Mundur policyjny w Polsce – obowiązujące normy prawne

Służba w Policji zgodnie z ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji uznawana jest za formację umundurowaną i uzbrojoną. Art. 60 tego dokumentu wskazuje, że każdy funkcjonariusz Policji zobowiązany jest do noszenia munduru w czasie pełnienia służby. Odstępstwa od tej reguły jednak się zdarzają i są ustanawiane przez Komendanta Głównego Policji. Z kolei dokładny opis wyglądu i kolorystyki oficjalnego polskiego munduru Policji wraz ze wzorami w formie graficznej oraz opisem sposobu noszenia można znaleźć w rozporządzeniu z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów. W myśl tego dokumentu umundurowanie Policji dzielimy na:
  • ubiór służbowy,
  • ubiór wyjściowy,
  • ubiór galowy,
  • ubiór ćwiczebny.
Każdy z wymienionych mundurów zawiera charakterystyczne dla siebie elementy, z którymi można zapoznać się w rozporządzeniu. Dodatkowo w myśl ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach, umundurowanie policyjne przeznaczone jest tylko i wyłącznie dla funkcjonariuszy Policji. Od tego zapisu istnieją jednak 2 wyjątki. Mundur policyjny może założyć osoba niebędąca policjantem, jeśli:
  1. Bierze udział w występie orkiestry lub chóru policyjnego.
  2. Występuje w przedsięwzięciu artystycznym, np. filmie lub sztuce teatralnej.
Zgoda ta obowiązuje jednak tylko na czas trwających występów i przywileju tego nie można nadużywać.

Historia munduru policyjnego

Mundur policyjny w Polsce po II wojnie światowej był wielokrotnie zmieniany. U schyłku okresu PRL oraz w pierwszej połowie lat 90. popularnym zjawiskiem było noszenie identycznego umundurowania przez Policję, Wojsko Polskie oraz Ochotniczą Straż Pożarną. Z czasem jednak zaczęło się to zmieniać. I tak mundur Milicji z lat 80. XX w. jedynie z niewielkimi modyfikacjami obowiązuje do dzisiaj, mimo podejmowanych prób jego zmiany, na które trudno było znaleźć środki finansowe. Stopniową zmianą, której jesteśmy obecnie świadkami, jest wprowadzana w latach 2018-2021 wymiana mundurów ćwiczebnych funkcjonariuszy Policji. Dotychczasowe mundury czarne zaczęto zastępować granatowymi, nawiązującymi do Policji Państwowej z czasów II RP oraz do standardowej kolorystyki stosowanej w przeważającej części krajów na świecie. Dodatkowo zdecydowano o zastąpieniu wprowadzonej w latach 90. XX w. czapki bejsbolówki z daszkiem, nowym modelem furażerki inspirowanej umundurowaniem węgierskim.

Mundur policyjny 2020 – czy coś się zmieniło?

Wspomniane zmiany w umundurowaniu funkcjonariuszy Policji wprowadzane stopniowo od 2018 roku nie różnią się znacznie od wcześniej przyjętych strojów. Rok 2020 jest więc jedynie okresem kontynuacji wprowadzania furażerek zamiast czapek z daszkiem oraz zmiany kolorystyki umundurowania z czarnej na granatową. Ubiór ćwiczebny może być noszony w połączeniu z elementami munduru służbowego przez policjantów z działu prewencji, wydziałów patrolowych oraz interwencyjnych.
Foto: Policja.pl
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixelpixel