Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

MultiCam - historia kamuflażu

Mimo zwiększającego się zastosowania na polach walki sprzętu opto-elektronicznego, sztuka kamuflażu wciąż pozostaje ważnym elementem ubioru. Jej zadaniem jest zmniejszanie kontrastu pomiędzy żołnierzem a otoczeniem, co pozwala skutecznie chronić ludzi oraz sprzęt przed wzrokiem przeciwnika. Doskonałym przykładem popularnego wzoru kamuflażu jest MultiCam.

Czytaj więcej
Saszetki ogrzewające, czyli jak komfortowo nie marznąć

Saszetki ogrzewające do dłoni i palców stóp to cenne wyposażenie na służbie w niskich temperaturach. Niewielka, jednorazowa saszetka zajmuje mało miejsca, dzięki czemu zmieści się w kieszeni munduru lub stroju służbowego. Warto więc pomyśleć o takim wyposażeniu, które znacznie podnosi komfort pracy podczas wykonywania powierzonych zadań.

Czytaj więcej
Zmiany w Straży Granicznej po przystąpieniu do Schengen

Przystąpienie Polski do Schengen wiele zmieniło w kontekście pracy Straży Granicznej. Podstawę prawną do zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych stanowi Decyzja Rady z dnia 6 grudnia 2007 r. w sprawie pełnego stosowania przepisów dorobku Schengen w Republice Czeskiej, Republice Estońskiej, Republice Łotewskiej, Republice Litewskiej, Republice Węgierskiej, Republice Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republice Słowenii i Republice Słowackiej (2007/801/WE).

Czytaj więcej
Historia Strzelców Podhalańskich

Strzelcy Podhalańscy, nazywani też potocznie Podhalańczykami to tradycyjne określenie krajowych oddziałów piechoty górskiej. Formacja ta charakteryzuje się specyficznymi elementami umundurowania jednostki, w których skład wchodzą długie peleryny i tzw. kłobuki, czyli nakrycie głowy w formie tradycyjnego góralskiego kapelusza. Lata formowania Strzelców Podhalańskich przypadają na okres I i II Wojny Światowej.

Czytaj więcej
Policyjne imienniki - jak to w końcu z nimi jest?
Umundurowany policjant na służbie powinien przestrzegać zasad związanych z noszeniem przepisowego munduru, dystynkcji, znaków identyfikacyjnych, a także orderów, odznaczeń, medali i odznak. Przepisy w tym zakresie zostały określone w stosownym rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Imiennik, zwany też znakiem identyfikacji imiennej policjanta to część munduru, która bywa kontrowersyjna. Czy policjant na służbie powinien nosić imiennik?
Czytaj więcej
Służba więzienna cz. 2 - Czasy Polski Ludowej
Służba więzienna to umundurowana i uzbrojona formacja polska, która realizuje zadania w zakresie wykonywania kar pozbawienia wolności i tymczasowego aresztu. Jednostka podlega obecnie Ministrowi Sprawiedliwości i ma własną strukturę organizacyjną. Zadania służby więziennej jednak nie zawsze wyglądały tak jak obecnie. Przybliżamy funkcjonowanie formacji w czasach Polski Ludowej przypadającej na lata 1952-1989.
Czytaj więcej
Baretki – czym są i jak je nosić?
Baretka to forma odznaczenia wojskowego, która może przybierać postać honorową, jak i reprezentować konkretne zasługi bądź wydarzenia. Oprócz baretek Wojska Polskiego równie popularne są baretki reprezentujące takie odznaczenia, jak Medal Pamiątkowy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku, Złoty Medal za Długoletnią Służbę, Odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu, Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju czy też Medal Za Zasługi Dla Związku Zawodowego Strażaków PSP "FLORIAN".
Czytaj więcej
Softshell - jak to działa?
Softshell to nowoczesna tkanina wykorzystywana do szycia odzieży outdoorowej, sportowej, turystycznej oraz wspinaczkowej. Wyjątkowe właściwości tego materiału sprawiły, że pokochały go miliony użytkowników na całym świecie. Co wpłynęło na tak olbrzymi sukces?
Czytaj więcej
Karabin Tantal, czyli polska produkcja, którą wciąż można zobaczyć w rejonach walk

Karabin Tantal, a właściwie karabinek wz. 88 Tantal to polska broń automatyczna opracowana w latach 80 XX wieku. Uzbrojenie to było wykorzystywane przez polską armię, jednak zakończenie produkcji w 1994 roku położyło kres tej broni. Nie znaczy to jednak, że karabin nie jest wykorzystywany do dzisiaj. Część uzbrojenia została bowiem sprzedana do Iraku, gdzie służy do dzisiaj w rejonach walk.

Czytaj więcej
Cordura, nylon balistyczny i rip-stop, czyli przewaga dobrych produktów

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się solidne. Szybko okazuje się jednak, że nie przetrwały one próby czasu, co wynika ze złego doboru surowców. Szycie mundurów i akcesoriów wymaga jedynie sprawdzonych rozwiązań o potwierdzonej wytrzymałości, czego doskonałym przykładem są cordura, nylon balistyczny oraz rip-stop, które chętnie wykorzystujemy w swoich szwalniach.

Czytaj więcej