Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Policyjni snajperzy - jak praca różni się od filmów akcji?

2020-09-05
Policyjni snajperzy - jak praca różni się od filmów akcji?

Policyjni snajperzy to grupa zawodowa, od której oczekuje się szczególnych umiejętności. Ze względu na charakter pracy ciąży na nich olbrzymia odpowiedzialność dotycząca rozwiązywania kryzysowych sytuacji. Przykładem może być ocalenie zakładnika lub powstrzymanie terrorysty od tragicznych w skutkach zamiarów. Ich praca znacznie jednak różni się od filmów akcji. Wśród jednostek policyjnych na szczególną uwagę zasługuje Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, które w swoich szeregach ma wielu doświadczonych specjalistów.

Kim jest policyjny snajper?

Snajper policyjny, określany inaczej strzelcem wyborowym to osoba przeszkolona oraz doświadczona w precyzyjnym strzelaniu na dużą odległość, obserwacji oraz maskowaniu. Policyjni snajperzy do swojej pracy wykorzystują specjalnie przygotowaną broń wyposażoną w celownik optyczny, noktowizor lub inny sprzęt powiększający, ułatwiający oddawanie celnych strzałów z dużej odległości. Najczęściej wykorzystuje się precyzyjną broń samopowtarzalną lub karabinek automatyczny z celownikiem optycznym o powiększeniu rzędu 4-6x.

Co ciekawe, określenie snajper zostało zaczerpnięte z terminologii państw anglosaskich. Jednak ze względu na swoje rozpowszechnienie stało się często używane jako nazwa strzelca wyborowego nawet wśród policjantów i wojskowych.

Czym powinien charakteryzować się dobry snajper?

Pomimo coraz bardziej precyzyjnych systemów optycznych oraz ułatwiającej pracę elektroniki, snajper policyjny musi posiadać wiele cech osobowości, które pozwalają mu wykonywać swój zawód. Nie bez znaczenia pozostaje również kondycja fizyczna i zdrowotna. Narząd wzroku u snajpera jest kluczowy, ponieważ dzięki lunecie obserwuje on teren oraz jest w stanie jako pierwszy dostrzec zbliżające się zagrożenie. To między innymi dlatego zawodowy strzelec wyborowy musi co roku przechodzić specjalistyczne badania wzroku. Czasami zdarzają się przypadki, że na skutek pogorszenia widzenia funkcjonariusz odsuwany jest od swojego zawodu.

Ważną cechą profesjonalnego snajpera policyjnego jest także umiejętność panowania nad własną psychiką, co wbrew pozorom jest zadaniem bardzo ciężkim. Strzelec wyborowy musi doskonale wiedzieć, kiedy może pociągnąć za spust. Podjęcie złej decyzji i narażenie kogoś na niebezpieczeństwo może oznaczać pożegnanie się z zawodem.

Dobry strzelec wyborowy powinien odznaczać się dużą wytrwałością, cierpliwością, umiejętnością pracy w warunkach stresowych, a nierzadko również w czasie złej pogody. Niesprzyjające warunki terenowe wymuszają na snajperze doskonałej kondycji, dlatego ważne są regularne ćwiczenia oraz dbanie o swoją formę. Aby weryfikować, czy strzelcy pracują nad swoją siłą fizyczną, snajperzy z sekcji bojowych muszą co 6 miesięcy przechodzić egzaminy sprawnościowe. Wszystkie te zadania łącznie sprawiają, że wbrew pozorom oraz wizerunkowi kreowanemu w filmach i telewizji, bycie snajperem wcale nie jest proste i wymaga podporządkowania całego życia swojej profesji.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się umiejętności snajpera?

Snajperzy wojskowi swoje obowiązki przeważnie wykonują w warunkach wojennych, a częścią ich pracy są wyjazdy na misje. Nieco inaczej kwestia ta wygląda w przypadku snajperów policyjnych, którzy działają w warunkach pokojowych. Do ich zadań można zaliczyć między innymi zabezpieczanie osób VIP, uczestnictwo w zatrzymywaniu niebezpiecznych przestępców lub w uwalnianiu zakładników, a także ochronę obiektów lub imprez. Sprawdź dostępne kabury policyjne na stronie sklepu!

pixelpixel