Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

MultiCam - historia kamuflażu

2022-02-18
MultiCam - historia kamuflażu

Mimo zwiększającego się zastosowania na polach walki sprzętu optoelektronicznego sztuka kamuflażu wciąż pozostaje ważnym elementem ubioru. Jej zadaniem jest zmniejszanie kontrastu pomiędzy żołnierzem a otoczeniem, co pozwala skutecznie chronić ludzi oraz sprzęt przed wzrokiem przeciwnika. Doskonałym przykładem popularnego wzoru kamuflażu jest MultiCam.

Kamuflaż MultiCam – co to jest?

MultiCam to wzór kamuflażu stworzony przez Crye Precision przeznaczony do użytku w wielu warunkach. Mimo że podczas jego tworzenia wykorzystano cyfrową analizę połączoną z przetwarzaniem zdjęć terenu, projektantom zależało na stworzeniu uniwersalnego kamuflażu. Dzięki zastosowaniu siedmiu barw oraz dobrze dopasowanych przejść tonalnych wzór przejmuje kolorystykę otoczenia. Jest to możliwe dzięki odbijaniu światła oraz zmianie procesu percepcji kolorów. W praktyce ludzkie oko otrzymuje niepełną informację, która jest przesyłana i przetwarzana w mózgu.

Kamuflaż MultiCam sprawia, że sylwetka żołnierza wtapia się w otoczenie i jest mniej zauważalna:

  • w szerokim zakresie odległości,
  • w różnym natężeniu światła,
  • na każdym rodzaju terenu.

Historia kamuflażu MultiCam

Kamuflaż MultiCam powstał w 2002 roku podczas prac nad mundurem polowym U.S. Army. Jego projekt został stworzony na podstawie wzoru Scorpion Pattern. Z założenia wzór miał być na tyle uniwersalny, aby sprawdzał się w każdym terenie. Niestety jego prototyp został początkowo odrzucony i zastąpiony UCP (Universal Camouflage Pattern). Projekt został jednak udoskonalony i wprowadzony na rynek cywilny jako kamuflaż MultiCam.

Multicam cieszy się dużym zainteresowaniem wśród służb specjalnych. Na podstawie kamuflażu MultiCam zaprojektowano wiele pokrewnych wzorów, w tym brytyjski MTP (Multi-Terrain Pattern) oraz nasz rodzimy Suez wykorzystywany przez ABW, BOR oraz Wojska Specjalne.

Widząc popularność wzoru, firma Crye Precision zaprezentowała w 2013 roku całą paletę wariantów kamuflażu MultiCam. Są one dedykowane środowiskom suchym, ośnieżonym oraz tropikalnym. Zaprojektowano również czarną wersję kamuflażu, po którą sięgnęły oddziały specjalne policji i służb bezpieczeństwa.

Gdzie wykorzystywany jest MultiCam?

Swój sukces Crye Precision zawdzięcza działaniom prowadzonym przez Amerykanów w Afganistanie. Jak się okazało, paleta kolorystyczna kamuflażu MultiCam doskonale wpisała się w kolorystykę afgańskiego krajobrazu. Niestety zdaniem wielu specjalistów wzór ten nie może być klasyfikowany jako uniwersalny, ponieważ gorzej sprawdza się w krajobrazie strefy umiarkowanej oraz w miastach charakterystycznych dla cywilizacji zachodniej.

Mimo to kamuflażem zainteresowały się też Australijskie Siły Obronne, które w 2010 roku ogłosiły, że MultiCam będzie standardem dla całego personelu armii australijskiej w Afganistanie. Wcześniej, w zależności od terenu, wojska australijskie musiały przechodzić między kamuflażem w kolorze zielonym i pustynnym.

Po wzór sięgnęły też Chilijski Korpus Piechoty Morskiej, dywizja specjalna marynarki wojennej i chilijscy komandosi sił powietrznych. Służby te przyjęły kamuflaż MultiCam w 2009 roku. Projekt stał się również źródłem zainteresowania Rosjan. Kamuflaż MultiCam został przejęty przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa i Wojska Wewnętrzne MWD.

Wzór jest też używany przez żołnierzy angielskich w Afganistanie. Siły brytyjskie rozmieszczone tam od marca 2010 roku używają wariantu MultiCam i Multi-Terrain Pattern. Technologia MultiCam firmy Crye została wybrana jako podstawa nowego kamuflażu MTP – w połączeniu z istniejącym wzorem British Disruptive Pattern Material.

MultiCam jest obecnie używany także przez niektóre jednostki Dowództwa Operacji Specjalnych USA i prywatnych wykonawców wojskowych. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych ogłosiły, że będą korzystać z kamuflażu MultiCam w części swoich mundurów. Niektóre lokalne, stanowe i federalne organy ścigania również wykorzystują ten wzór, w tym zespoły FAST Administracji ds. Narkotyków działające w Afganistanie, a także Zespół Specjalnej Reakcji Urzędu Imigracyjnego i Celnego Stanów Zjednoczonych oraz Departament Policji w Spokane w stanie Waszyngton. Poznaj również inne kamuflaże.

pixelpixel