Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Cordura, nylon balistyczny i rip-stop, czyli przewaga dobrych produktów

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się solidne. Szybko okazuje się jednak, że nie przetrwały one próby czasu, co wynika ze złego doboru surowców. Szycie mundurów i akcesoriów wymaga jedynie sprawdzonych rozwiązań o potwierdzonej wytrzymałości, czego doskonałym przykładem są cordura, nylon balistyczny oraz rip-stop, które chętnie wykorzystujemy w swoich szwalniach.

Czytaj więcej
Czy amerykańskie ride-along (towarzyszenie policjantowi na służbie) sprawdziłoby się w Polsce?
Amerykańskie ride-along, czyli towarzyszenie policjantowi na służbie to rozwiązanie, które trudno wyobrazić sobie obecnie w naszym kraju. Tymczasem wzorowana na prawie angielskim polityka Stanów Zjednoczonych znajduje wielu zwolenników zarówno wśród przeciętnych obywateli, jak i kandydatów zainteresowanych pracą w policji. Sprawdź, czym właściwie jest ride-along i sam oceń, jakie są szanse na jego wprowadzenie w Polsce.
Czytaj więcej
Rozwój munduru policyjnego po '89 roku
Dotychczasowa historia munduru polskiej policji jest dosyć burzliwa, a przez ostatnie kilkadziesiąt lat kilkukrotnie pojawiały się nowe koncepcje, które proponowały praktyczniejsze zmiany. Jeszcze przed 1989 rokiem obowiązkowym strojem Milicjantów były niebieskie koszule i ciemnogranatowe krawaty. Stopniowe zmiany jednak przyniosło przekształcenie Milicji w Policję. Mimo że początkowo nie wymieniono umundurowania funkcjonariuszów, to pod koniec lat 90. rozpoczęto ich sukcesywną wymianę.
Czytaj więcej
„Za Zasługi dla Pożarnictwa” - historia medalu

Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” został ustanowiony przez Główny Związek Straży Pożarnych RP w 1926 roku. Odznaczenie to przyznawane jest strażakom za wyróżniającą się działalność, energiczne i planowe kierownictwo, a także bohaterstwo i odwagę podczas akcji gaśniczych i ratowniczych. Jak wyglądały początki tego odznaczenia oraz czy istnieje ono do dzisiaj?

Czytaj więcej
Obchody 11 listopada w II RP

19 lat po wydostaniu się Polski z zaborów, w dniu 11 listopada 1937 r. odbyły się pierwsze pełnowymiarowe obchody Święta Niepodległości. Święto państwowe to zostało ustanowione przez ustawę sejmową z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Mimo że data 11 listopada była dyskusyjna, prezydent Ignacy Mościcki zdecydował się na podpisane ustawy i zapoczątkowanie wieloletniej tradycji w naszym kraju. Co prawda oficjalne obchody święta w II RP odbyły się jedynie dwa razy, jednak pamięć wśród rodaków nie pozwoliła na utratę pamięci o niepodległej Polsce. Jak wyglądały pierwsze obchody Święta Niepodległości w II RP?

Czytaj więcej
Policyjni snajperzy - jak praca różni się od filmów akcji?
Policyjni snajperzy to grupa zawodowa, od której oczekuje się szczególnych umiejętności. Ze względu na charakter pracy ciąży na nich olbrzymia odpowiedzialność dotycząca rozwiązywania kryzysowych sytuacji. Przykładem może być ocalenie zakładnika lub powstrzymanie terrorysty od tragicznych w skutkach zamiarów. Ich praca znacznie jednak różni się od filmów akcji. Wśród jednostek policyjnych na szczególną uwagę zasługuje Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, które w swoich szeregach ma wielu doświadczonych specjalistów.
Czytaj więcej
Historia munduru 2010

Prace nad nowym mundurem Wojska Polskiego trwały od 2007 do 2010 roku, a w toku projektowania nie zabrakło również konsultacji z żołnierzami pracującymi w Iraku i Afganistanie. Celem było stworzenie munduru bardziej funkcjonalnego, lepszego jakościowo oraz z lepszym kamuflażem. Finalnie projekt zakończył się sukcesem, a innowacyjne rozwiązania tekstylne zaskoczyły samo NATO oraz zainteresowało wojska amerykańskie. Jak wyglądała droga do stworzenia munduru 2010?

Czytaj więcej
Czy w 2020 zmienią się mundury policyjne?

Mundur przeznaczony dla funkcjonariuszy Policji stanowi w myśl obowiązujących zasad nośnik kompetencji oraz odzież ochronną dla policjantów. Uniform przeznaczony dla funkcjonariuszy Policji ma długą i burzliwą historię, a po zakończeniu II wojny światowej był wielokrotnie zmieniany i projektowany na nowo. Obecne zmiany wprowadzane są stopniowo od 2018 roku, a zakończenie wymiany umundurowania Policji planowane jest na 2021. Co zmienia się w umundurowaniu Policji oraz jak będzie wyglądał strój służbowy?

Czytaj więcej
101 rocznica Policji w Polsce

24 lipca to każdego roku długo wyczekiwana data przez funkcjonariuszy Policji. Tego dnia przypada tradycyjnie Święto Policji. Dla podkreślenia rangi wydarzenia funkcjonariuszom przyznawane są awanse, nominacje i odznaczenia dla szczególnie zasłużonych policjantów. Co roku w uroczystościach państwowych uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, środowisk naukowych, stowarzyszeń oraz osób najważniejszych, czyli funkcjonariuszy polskiej Policji. W tym roku przypada już 101 rocznica utworzenia polskiej Policji Państwowej.

Czytaj więcej
Straż Graniczna w czasie epidemii COVID-19
Pandemia koronawirusa sprawiła, że większość państw zdecydowała się na zamknięcie swoich granic z troski o zdrowie  obywateli. Nie inaczej jest w przypadku Polski, która od dnia 15 marca 2020 r. przywróciła tymczasowo kontrolę na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją, zachowując ją na granicy zewnętrznej z Białorusią, Rosją i Ukrainą. Wjazdy i wyjazdy z kraju odbywają się tylko w wyznaczonych miejscach, co w połączeniu z kontrolami w portach morskich i na lotniskach wymaga dużego zaangażowania ze strony pracowników Straży Granicznej.
Czytaj więcej
pixelpixel